Skandynawia

Skandynawia (4 dni)

W pierwszą i ostatnią noc rejsy promem na trasie Świnoujście – Ystad – Świnoujście (kabiny 2-osobowe, restauracje, bary, dyskoteki, sklepy wolnocłowe).

Kopenhaga (stolica Danii): jedno z największych miast Skandynawii, położone malowniczo nad cieśniną Sund; strzeże go najsłynniejsza na świecie Mała Syrenka tuż przy Przystani Królewskiej; zobaczymy m.in. fontannę bogini Gefion, pałac Amalienborg, gdzie codziennie odbywa się odprawa Gwardii Królewskiej, a także siedzibę Parlamentu – Zamek Christiansborg i XVIII-wieczną dzielnicę portową Nyhavn, która dla Duńczyków jest miejscem relaksu i dobrej zabawy; spacer po deptaku Stroget, znanym mi.in. z najmodniejszych sklepów, restauracji i występów artystów.

Helsingor w Danii: słynny, hamletowski zamek Kronborg.

Helsingborg w Szwecji: sercem tego portowego miasta jest Stortorget, przy którym stoi miejski, neogotycki ratusz, pałac Sofiero oraz barokowy budynek banku; nieopodal zobaczymy gotycki kościół św. Marii a stąd już blisko do zabytkowej twierdzy Kärnan, która przez ponad siedem wieków broniła dostępu do Helsingborga.

Malmö w Szwecji (miasto o dwóch obliczach: jego wizytówkami są Rådhuset – ratusz, zdobiący miejski rynek Stortorget oraz budynek Turning Torso (najwyższy budynek mieszkalny w Szwecji, stanowi symbol unikalnej architektury nowoczesnej części miasta), spacer po nadmorskim deptaku z widokiem na most Øresund.

Malmöhus Slott w Szwecji: Twierdza/Cytadela to najstarszy renesansowy zamek Skandynawii, w którym zobaczymy kokpity samolotów, wnętrze symulatora kontroli lotów oraz budowę silnika odrzutowego; jedną z największych atrakcji muzeum jest idealnie zachowany okręt podwodny U3.

Lund w Szwecji: najstarszą w Skandynawii romańska katedra (imponuje architekturą i kilkusetletnią historią ze średniowiecznym zegarem astronomicznym); tuż obok katedry najstarsze budynki uniwersytetu, na dziedzińcu kamienie runiczne z epoki Wikingów; możliwość wejścia do ogrodu botanicznego.

Ales Stenar w Szwecji: tuż nad wodami Bałtyku góruje zagadkowy, tajemniczy kamienny monument w kształcie łodzi (Krąg Wikingów).

Ystad w Szwecji: portowe miasto w Skanii, w którym znajdziemy XIII-wieczny układ uliczek, szachulcowe kamieniczki, piękny kościół Najświętszej Marii Panny, klasztor Franciszkanów z 1267 roku, a także… główne miejsca akcji cyklu szwedzkich powieści detektywistycznych.

Świnoujście: wizyta w Fordzie Gerharda (nadmorska twierdza z XIX w., przezabawna musztra, prowadzona przez przewodnika w pruskim mundurze); wejście na pobliską, najwyższą latarnię morską nad Bałtykiem;

Szczecin: zwiedzanie poniemieckich schronów pod głównym dworcem kolejowym (trasa ,,II wojna światowa’’).

Cena: od 1.399 zł.